Geriatrik Rehabilitasyon Nedir?

Fizik tedavinin ana dallarından biri olan Geriatrik Rehabilitasyon, yaşlı bireylerde meydana gelen veya gelebilecek sorunlarla ilgilenir. İnsan bedeninde yaş ilerlemesiyle birlikte bazı mekanik bozukluklar başlar. Yaş ilerlemesiyle birlikte eklem düzgünlüğü kaybolmaya başlar, kas kuvveti, denge ve kognitif ( zihinsel çaba ve uğraş gerektiren işlemler) beceriler gibi yetenekler azalmaya başlar. Kas iskelet ve romatizmal kaynaklı ağrılar, romatoid artrit, osteoartrit, ankilozan spondilit gibi romatizmal hastalıklar ortaya çıkmaya başlar. Bunlara ek olarak demans çeşitleri de gün yüzüne çıkabilir.

Geriatrik Rehabilitasyon’da Sunulan Hizmetler

Geriatrik rehabilitasyonda bireyin mevcut hastalığına göre tedavi ve bakım ihtiyaçları değişmektedir. Bu süreç bireyin engel durumuna göre uzman kişiler tarafından yönetilmelidir.

Bilge Hayatlar’da uzman hekim kadrosu ve rehabilitasyon süreci üzerinde uzmanlaşmış sağlık ve bakım ekibiyle kişinin bu süreci sağlıklı, huzurlu ve mutlu geçirmesi sağlanır. Hareketsizliğe bağlı oluşan kas güçsüzlükleri, kas kısalıkları, beslenmede güçlük, peg ile beslenme, yatak yarası, solunum ve yutma problemlerinin yanı sıra psikolojik ve ruhsal problemleri olan hastaların ihtiyaçlarına yönelik hazırlanan bireysel tedavi yöntemleriyle kişi sağlığına kavuşturulur.

Hızlı Randevu Alabilirsiniz