Hemipleji (İnme-Felç) Nedir?

Hemipleji veya inme genellikle beyin damarlarında daralma/tıkanma gibi dolaşımdaki problemler sonucu beyindeki ilgili bölgenin oksijensiz kalması sonucu meydana gelir. Vücudun bir tarafında kol, bacak, yüz kaslarında fonksiyon kaybı veya güçsüzlük yaşanır.

Hemipleji Sonrası Fizik Tedavi

Tedavi planlanırken hastanın var olan fonksiyonları ve güç durumuna bakılır. İlk adımda yapılması gereken en önemli şey kişinin etkilenen bölgesindeki normal eklem hareket(NEH) açıklığını korumaktır. Kişinin kas aktivasyonu olan bölgelerine kuvvetlendirme egzersizleri uygulanır. Bu süreçte bireyin gövde dengesini korumak için de oturma süresinin mümkün olduğunca uzun tutulması önemlidir.

Elektroterapi günlük hayatta ağrı kesici özelliğiyle bilinse de birden fazla amaca uygun akımı bünyesinde barındırır. Kas aktivasyonu olmayan kas gruplarına bağlanarak, elektrik akımıyla kasların kasılıp gevşemesini sağlayan akımlar ile kasın kuvvet kaybı minimale indirilir. Beyne giden kasılma uyarılarıyla beraber kas aktivasyonu gerçekleştiğinde kişinin toparlanma sürecini de hızlandırır.

Hemipleji Sonrası Bakım

Kişinin etkilenim yeri ve oranına bağlı olarak konuşma ve yutmada da fonksiyon kaybı meydana gelebilir. Yutma fonksiyonu kaybı olan kişilerde aspirasyon riski olduğu için tedavinin bir uzman tarafından uygulanması çok önemlidir.

Hasta sağa sola dönmekte zorlanacağı için düzenli pozisyon takibi bası yarası oluşmaması için oldukça önemlidir.

Hızlı Randevu Alabilirsiniz