Osteoartrit Nedir?

Osteoartrit halk arasında kireçlenme olarak bilinen eklem dejenerasyonudur. Eklem içerisinde bulunan eklem kıkırdağı, aşırı yük binmesiyle beraber dejenerasyona uğrar ve bunun sonucunda kireçlenme meydana gelir. Kıkırdak görevini yerine getiremediğinden yükü taşımak için osteofit denilen kemik çıkıntıları oluşur. Daha çok hareketli ve yük taşıyan eklemlere meydana geldiği için en çok diz, bel, kalça, ayak bileği gibi eklemlerde görülür.

Osteoartrit Tedavisinde Hangi Uygulamalar Yapılır?

  1. Fizik Tedavi: Amaç bölgenin kanlanmasının artmasıyla iyileşmeyi hızlandırmak, ağrıyı azaltmak ve osteoartrit nedeniyle oluşan hareket kısıtlılığını gidermektir. Fizik tedavide ısıtıcı ajanlar, ağrı kesici elektrik akımları, lazer uygulamaları, medikal masaj ve egzersiz uygulamaları kullanılır.
  2. Proloterapi: Hastalığın ilk evrelerinde tercih edilir. Amaç yıpranan bağları eski sağlamlığına kavuşturmak kireçlenmenin ilerlemesini önlemektir.
  3. PRP: Vücutta eklem kıkırdakları doğrudan değil çevre dokulardan diffüzyonla beslenir. PRP’de kişinin kendi kanının belirli işlemlerden sonra kıkırdağın içine uygulanması işlemidir. Kanlanması zayıf olan eklem içerisinde iyileşme faktörlerinin enjekte edilmesiyle tamirat sağlanır.
  4. Sodyum Hyaluranat Enjeksiyonları: Kıkırdak yapısında bulunan bu maddenin eklem içerisine uygulanmasıyla beslenme ve onarım sağlanır.

Diz çevresi kasların güçlendirilmesi ve kilo verme ile de ekleme binen yük azaltılacağı için egzersiz oldukça önemlidir.

Hızlı Randevu Alabilirsiniz